top of page

Jak uspořádat dětský pokoj, aby se dětem líbil a přežily v něm ve zdraví?

Aktualizováno: 8. 11. 2022

V dalším článku o vhodném rozmístění nábytku se zaměříme na dětský pokoj. Místnost pro děti musí reflektovat jejich růst, měnící se záliby a zároveň poskytnout útočiště před vnějším světem. To je hodně úkolů pro jeden pokoj, ale s několika jednoduchými radami dosáhnete kýženého výsledku.


V zájmu bezpečnosti


V dětském pokoji je obzvláště důležitá bezpečnost. Cesty mezi dveřmi, postelí a hracím prostorem musí být volné, aby mělo dítě co nejméně příležitostí k pádu.


Kabely elektrických přístrojů, jako jsou světla, rádia nebo počítače, by měly být mimo průchozí zónu, aby o ně dítě nezakoplo, ale zároveň nesmí být zastrčené pod kobercem, kde by mohlo dojít k požáru. Police by měly být v dětské výšce, protože tak zamezíte pádům ze židle, když by se chtěl váš potomek pro něco natáhnout.


Postelové království


Plánování umístění nábytku se odvíjí od postele. Ta by měla mít volný prostor po obou stranách, což usnadní její ustlání. Chcete-li po stranách umístit noční stolky, dbejte na to, aby na ně dítě z postele snadno dosáhlo. Okolí postele udržujte co nejvolnější. Vyvarujte se úložných košů nebo židlí, které jsou za tmy nebezpečnou překážkou, a navíc brání svobodnému přístupu.


Bude-li pokoj obývat více dětí, popřemýšlejte o patrových postelích, které ušetří spoustu místa. Ještě lepší variantou jsou patrové postele, které lze rozdělit na dvě samostatná lůžka.


Prostor pro studium


Významným, i když u větších dětí ne tak oblíbeným, místem je stůl pro psaní domácích úkolů, případně pro počítač. Dětem do šesti let poté stačí malý hrací stolek. Při výběru berte v potaz dostatek úložného prostoru, jako jsou zásuvky či police. Stůl je nejlepší umístit u okna. Přirozené světlo přijde vhod při studiu nebo čtení.


Ve jménu pořádku


Přestože úložný prostor není zárukou uklizeného pokoje, alespoň se váš potomek nebude moci vymlouvat na nedostatek místa. Vyhněte se rohovým skříním, které zbytečně plýtvají prostorem, a raději dejte přednost vestavěným knihovnám. Určitě se vyplatí nechat si zhotovit skříňový organizér na míru. V každém případě nezapomeňte na nástěnné police, komody nebo třeba plastové či papírové krabice, které budete moci zasunout například pod postel.


Plánujte s lehkostí


Samozřejmě byste si mohli návrh nakreslit na papír, ale mnohem jednodušším a přesnějším řešením pro lepší přehled jsou naše 2D a 3D plánky půdorysů. Lze s nimi snadno pracovat a získáte detailní představu, jak by váš vysněný pokoj vypadal ve skutečnosti.Přesvědčte se sami v naší nabídce.

Comments


bottom of page