top of page

Jak vytvořit praktickou a útulnou kuchyň, ve které bude radost vařit?

I v tomto článku se budeme zabývat umístěním nábytku. Po ložnici a obýváku se pustíme do kuchyně – místnosti, která je pro někoho středobodem domácnosti a pro jiného místem, kde by nejraději trávil minimum času. Naším cílem bude vytvořit takové prostředí, kde se bude každý cítit dobře.


Pracovní trojúhelník


Nebojte, nejedná se o žádnou složitou geometrii. Pracovní trojúhelník je vyjádřením třech hlavních center v kuchyni, které je důležité mít správně propojené. Máme na mysli místa na přípravu pokrmů, servírování a prostor

na čištění špinavého nádobí. Nikomu se nechce při vaření přebíhat z jednoho konce kuchyně do druhého, proto se při návrhu soustřeďte na hladké přecházení z jedné činnosti k druhé.


S efektivním pohybem po místnosti souvisí i ponechání volné cesty, abyste při průchodu nemuseli uhýbat spotřebičům nebo skříňkám. Úložné stěny jsou skvělým způsobem, jak začlenit odkládací prostory na jedno místo, a ušetřit tím pádem spoustu prostoru. Otevřené police, nástěnné háky a věšáky na hrnce vám také pomohou snížit potřebné místo, a ještě kuchyň zkrášlí.


Základní návrhové koncepty


Správné nastavení výšek, zajištění dostatečného prostoru pro pohodlný pohyb, umístění spotřebičů a snadné použití – to vše bude ovlivňovat vaši spokojenost s kuchyní.


Pokud disponujete menší kuchyní, můžete zauvažovat o tzv. jednostěnné kuchyni, která se skládá ze skříněk nainstalovaných u jedné stěny. Kvůli nedostatku místa se v tomto případě stane z pracovního trojúhelníku přímka. Doporučujeme na jeden konec postavit ledničku, na druhý dřez a mezi ně troubu a varnou desku.


Lodní kuchyně vás sice nepřenese na moře, ale efektivně v ní využijete dvě protilehlé stěny, u nichž uspořádáte úložné prostory se spotřebiči, mezi kterými vznikne volný průchod. Pokud se v kuchyni bude pohybovat více kuchařů naráz, doporučujeme umístit k jedné stěně spotřebiče a k druhé skříňky s poličkami, ať do sebe kuchtíci nenarážejí.


Velmi oblíbenou volbou v otevřených prostorech je ostrůvková kuchyň. Pracovní plocha nebo úložný prostor se nachází uprostřed místnosti. Kolem ostrůvku lze navíc snadno zajistit volnou cestu pro všechny členy rodiny. Díky poloze je též skvělým místem pro instalaci výrazného dekorativního osvětlení, které může sloužit i jako osvětlení pracovní. Čímž se dostáváme k další části.


Budiž světlo


Prostřednictvím osvětlení můžete zaměřit pozornost na konkrétní oblasti ve vaší kuchyni a dodat jí tu správnou atmosféru. Pomocí nízkých závěsů dodáte místu na důležitosti, zatímco podlahové osvětlení vytvoří útulné a intimní prostředí. Vestavěné osvětlení polic a skříní působí nenápadně a jemně a podsvětlení se zase hodí k pracovním činnostem, jako je krájení nebo mytí nádobí.Jak dosáhnout perfektního výsledku?


Fantazii se meze nekladou, ale konečný výtvor si musí rozumět s prostorem, a nakonec i s vámi. Existuje však jednoduché řešení, jak toho docílit.

Pomocí 2D nebo 3D plánku půdorysu získáte jasnou představu o tom, jak by návrh vypadal ve skutečnosti, a můžete snadno doladit potřebné detaily. Výsledek uvidíte s nadhledem, doslova, a ještě lépe využijete daný prostor k vaší maximální spokojenosti.


Nevěříte? Tak se podívejte na naši nabídku.

Comments


bottom of page