top of page

Rozměry nejsou výměry

Víte, jaký je rozdíl mezi holínkami a hodinkami? Žádný, obojí se natahuje… Vtip je to sice starý a ohraný, ale je na něm vidět, jak pár písmenek dokáže naprosto změnit význam slova. Podobně to může dopadnout, když zaměníme rozměry a výměry.Jaký je rozdíl mezi rozměrem a výměrou?

Začněme nejprve definicemi obou pojmů, díky tomu bude na první pohled jasnější, kde leží zakopaný pes.


Co je to rozměr?

Jednoduše řečeno rozměr je vzdálenost mezi dvěma krajními body. Standardně se uvádějí rozměry délky a šířky, v případě 3D zobrazení pak i hloubky předmětu. Základní jednotkou délky je metr, rozměry se ale uvádí také v milimetrech, centimetrech nebo třeba kilometrech –⁠ podle toho, jak velký je objekt, který chceme popsat.

Stejně je potřeba postupovat i při popisování rozměrů jednotlivých místností půdorysu. Ložnice může mít např. rozměry 4 × 3 metry, chodba 2 × 10 metrů atd. Při kreslení plánku je dobré k jednotlivým pokojům zapsat dané rozměry a doplnit je názornou úsečkou.


Co je to výměra?


Oproti rozměrům představuje výměra celkovou plochu. Je tedy zapsána pouze jedním číslem a doplněná plošnou jednotkou (nejčastěji m², ale např. u pozemků jsou obvyklé i jednotky jako hektar nebo ar). Ložnice má tedy výměru 12 m² a chodba 20 m².

Proč není dobré zaměňovat rozměry a výměru?

Rozměry místnosti dobře ukazují poměr délky a šířky daného prostoru. Naopak výměra udává pouze plochu, kterou daný pokoj zaujímá. Pojďme se podívat na jeden příklad, který nám ukáže, jak rozdílně lze vnímat jednu jedinou výměru.

Při tvorbě půdorysu dělá záměna výměry a rozměru velkou neznámou například z toho, jak vypadá chodba. Pokud má chodba výměru 12 m², pak může mít hned několik rozměrů: 4 × 3 metry, 6 × 2 metry, nebo to může být čtverec o délce strany 3,46 m.

Podrobný článek o tom, co všechno potřebujeme, abychom pro vás vytvořili ten nejlepší půdorys, jsme zveřejnili nedávno. Kromě toho jsme si pro vás připravili i podrobný manuál, jak na správné zakreslení jednoduchého plánku.Díky tomu, že nám dodáte jednoduché a srozumitelné podklady, můžeme vám zaručit vytvoření půdorysu do 3 dnů –⁠ bez zbytečných dotazů a zdlouhavé e-mailové nebo telefonické komunikace. A je přitom jedno, jestli chcete základní 2D půdorys nebo naši hvězdu půdorys 3D HQ, díky kterému opravdu zažijete atmosféru domova.


Comments


bottom of page